MAYIS 2013

ANADOLU'DA YÜKSELEN UYGARLIK

POSTA / 23.05.2013

DAP Vazo Kule Anadolu yakasının hızla değişen ve dönüşen yeni merkezi Maltepe Dragos'ta tutkunun zirvesini yaşama taşıyan sıra dışı mimarisiyle İstanbul'a yeni bir siluet, çevresine farklı bir kimlik kazandıracak bir proje, yeni bir yaşam boyutu sunan bir rezidans ve ofis-homeofis kompleksi.

Maltepe Dragos'ta yükselen Vazo Kule, Hitit medeniyetinin 3 bin yıllık eşsiz mirasını günümüze getiriyor. Hitit sanatının en önemli objelerinden olan İnandık Vazosu, anıtsal mimari anlayışıyla modernize edilerek Vazo Kule'de yeniden hayat buluyor.

Rezidanslar çağımız insanının ve toplumunun varoluşu hakkında çok açık göstergeler taşıyan ve üzerinde durulması gereken bir olgu olarak kendisini göstermektedir. Bu yönden hem makro düzeydeki sistem analizleri, hem de mikro düzeyde bireyin yaşam biçimleri anlamında anlaşılması özellikle mimar, plancı ve tasarımcılar için mesleki anlamda doğru örneklerin üretilmesi açısından önem arz etmektedir. Orta-üst ve üst sınıflarda geleneksel büyük aile yapılarından tek kişiye kadar inen mekan kullanım ihtiyaçları, daha önceleri merkezden çevreye doğru büyük müstakil evler şeklindeki gelişmeyi tersine çevirmiş, bu da merkezde kullanışlı konutların üretilmesini beraberinde getirmiştir.

Kent merkezlerindeki toprak rantının aşırı yüksek olması, dikeyde yükselen ve gündelik yaşamın tüm ihtiyaçlarına kendi içinde çözüm üreten rezidansların gelişimlerini arttırmıştır. İstanbul'un küresel sermayenin uğrak yeri haline gelen bir iş merkezi olmaya başlaması ile bu ihtiyaç kısa süreli konaklama ihtiyaçlarını da gündeme getirmiştir. Yeni konut tipi olarak rezidanslar melez bir fonksiyon ve tasarım alanı ortaya koyarlar. Bu yönüyle de otel-konut gibi bir biçim olarak ele alınmaları yerinde olmaktadır.

İstanbul'da da değişen yaşam biçimleri ve ihtiyaçlarıyla bağlantılı olarak son yıllarda bu yeni konut modeli gündeme gelmiştir. Bu konut tipleri beş yıldızlı otel hizmetlerinin sürekli yaşam konutları ile birleştirilmesinden oluşmaktalar. Kentin çoğu zaman merkezinde dikey olarak yükselmekte olan bu yeni tip konutlara İngilizcesi "residence" den türemiş olan "rezidans" denilmektedir.

İstanbul'da yapımı hızla tamamlanan ve 2010-2012 yıllarında mimari projeleri Yüksek Mimar Barbaros Sağdıç tarafından tasarlanan "Burgu Kule", "Dalga Kule" ve "Tango Kule"den sonra yine sıra dışı bir "DAP Yapı" projesi olan "DAP Vazo Kule"nin en önemli özelliği Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren, yapı sektöründe sınırları zorlayan, estetik değerlere yeni bir boyut getiren özgün mimarisi.

"DAP Vazo Kule" İstanbul'un Anadolu yakasında ulaşım olanakları, manzara imkanları ve konumu açısından eşsiz bir konumda, Maltepe Dragos'ta E-5'e bitişik konumu ile kentin içinde, Marmara Denizi ve Adalar manzaralı bir konumda yükseliyor. "DAP Vazo Kule" konumunun olanaklarını en yüksek seviyede kullanmaya dönük olarak planlanmıştır.

Toplam (7,5) dönümlük büyük iki alanda konumlanan "DAP VAZO KULE" rezidans ve ofis-homeofis kompleksi kapalı otopark, sığınak ve teknik merkezi barındıran iki bodrum kat üzerinde konumlanan zemin + 19 katlı iki, zemin + 13 katlı bir kule olarak tasarlanmıştır.

  • BASINDA BİZ
  • 23.05.2013
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı