TR
NİSAN 2017

BU YIL 7 MİLYAR TL’LİK 5 PROJEYE BAŞLIYORUZ

POSTA / 23.04.2017 İstanbul’da lüks konut projeleriyle öne çıkan DAP Yapı, yatırım atağına kalkıyor. Bu yıl 7 milyar TL’lik beş yeni projeye başlamaya hazırlanan şirket, ilk kez İstanbul dışına çıkıyor. İzmir’de bir arazi satın aldıklarını söyleyen DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkam Ziya Yılmaz, "İzmir’de karma bir proje planlıyoruz. Ankara, Bursa ve Bodrum’da da arazi geliştirme çalışmalarımız sürüyor" diyor.

DAP Yapı’nın kurucusu Ziya Yılmaz, henüz 25 yaşındayken sıfırdan inşaat işine girdi. 18 yıl gibi bir sürede DAP Yapı’yı markalı konut pazarının önemli oyuncularından biri haline getirdi. Kağıthane’deki Şelale Evleri projesiyle inşaat sektörüne adım atan Yılmaz, geliştirdiği farklı konseptteki projelerle dikkat çekiyor. 2017’de yatırımlarına hız vermeye hazırlanan Yılmaz, bu yıl 7 milyar TL’lik beş yeni projeye başlamayı planlıyor. Ayrıca ilk kez İstanbul dışında bir kente de yatırım yapacak. İzmir’de bir arazi satın aldıklarını söyleyen Yılmaz, bunun dışında Ankara, Bursa ve Bodrum’da da arazi geliştirme çalışmalarının sürdüğünü söylüyor. Diğer taraftan AVM yatırımlarına da sıcak baktıklarını belirten Yılmaz, "İstMarina projemizde Türkiye’nin en büyük AVM’lerinden birini yapıyoruz. Marka karması 2-3 ay sonra belli olacak. 70 bin metrekaresi kiralanabilir olmak üzere 160 bin metrekarelik bir AVM olacak" eliyor.

2017 sizin açınızdan hareketli bir yıl olacak. Bu yıl başlayacağınız yeni projeleriniz neler?
2017’ye dört projeyle giriyoruz. 6,5 milyar TL’lik yatırım yapmayı planlıyoruz. Öncelikli projelerimizden biri Validebağ. Emlak Konut ihalesinden Hababam Sınıfı’nın çekildiği köşkün karşısındaki askeri lojmanları aldık. Onun karşısında 400 dönüm koru var. Projede 3 milyon TL’lik konutlar satılıyor. Buna rağmen çok talep oldu diyebiliriz. Satışa çıkaktan üç hafta sonra yüzde 70’i satıldı. Şimdi satın alan müşterilerimizi sözleşmeye çağırıyoruz. Projede 366 konut var ve yaklaşık 1,1 milyar TL’lik hasılat bekliyoruz. Bu projede sadece inşaat için 270 milyon TL yatırım yapacağız.

Adam, Vazo gibi farklı kule konseptlerinizle öne çıktınız. Yeni kule yatırımları var mı?
Validebağ’ın yanı sıra 500 milyon TL’lik Teras Kule yatırımı var. Kartal’daki projemizle Adam Kule, Vazo Kule, Tango ve Burgu Kuleler gibi yeni bir konsept oluşturacağız. Teras Kule’de gökyüzü bahçesi gibi simgesel bir proje geliştirdik. 30’uncu katta bir yandan güneşlenme imkanı bir taraftan bahçe hayatı sunulacak. İsterseniz domates, biber ekeceksiniz, isterseniz havuz keyif yapacaksınız. Yakında lansmanını yapacağız. Beykoz’da 100 dönüm üzerinde iki proje geliştireceğiz. Maslak’ta 40 katlı kule yapacağız. Altta AVM’si olacak. Bu arada devam eden projelerimiz var. Pendik’te 2018’e yetiştirmeye çalıştığımız 3 bin 400 konutluk bir proje var. Özel okul, hastane ve AVM de bulunan 2,5-3 milyar TL’lik bir proje olacak. İsmi üzerinde çalışıyoruz. Bin 200 metrekarelik bir caddesi olacak.

Yeni projelerinizle birlikte kaç kişilik istihdam sağlayacaksınız?
Şu an 3 bin 500 kişi çalışıyor. Yeni başlayacak projelerle en az bin kişiye daha istihdam sağlayacağız.

Yurtdışına yatırım planınız var mı?

Yurtdışını yıllardır araştırıyoruz. Arap ülkelerinden Avrupa’ya kadar inceledik. Kendi ülkemizdeki yatırım potansiyeli daha iyi. Önce kendi ülkemizden fayda sağlayalım. Çünkü ülkeye değer katan çok firma yok. Anadolu son dönemde büyük gayrimenkul şirketlerinin markajında.

Siz Anadolu’ya açılmayı planlıyor musunuz?
Anadolu illerine de açılarak ülke geneline yayılmak istiyoruz. İlk adımı İzmir’den attık. Geçtiğimiz haftalarda İzmir’de bir arazi aldık. Yakında da çalışmalarına hızlı bir şekilde başlıyoruz. Bu yıl içinde İzmir’i de eklersek 7 milyar TL’lik yatırım potansiyeline ulaşacağız. İzmir’de aldığımız arazi, eski stada çok yakın bir yerde. Ağırlıklı konut ve dükkanların olduğu karma bir proje olacak. Ankara’da arayışlarımız sürüyor. Bursa ve Bodrum’da arazi geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Belirli bir kapasitenin üzerinde çalıştığımız için aklımıza esen her yerde konut geliştiremiyoruz. Hem büyük olması lazım hem de bizim müşteri kitlemize uygun olması lazım.

Çok tartışılsa da AVM’ler hala pek çok yatırımcının gündeminde. Siz bu alanda yatırımlara devam edecek misiniz?
Kartal’daki İstMarina projemizde Türkiye’nin en büyük AVM’lerinden birini yapıyoruz. Aynı zamanda içinde bir marina da var. Marka karması 2-3 ay sonra belli olacak. 70 bin metrekaresi kiralanabilir olmak üzere 160 bin metrekarelik bir AVM olacak.

Projelerinize yabancı talebinde azalma var mı?
Yabancı Anadolu Yakası’nı değil, Avrupa’yı tercih ediyor. Biz ağırlıklı olarak İstanbul’daki müşterilere satış yapıyoruz. Lüks segmentte bizim insanımız yabancıyla yan yana olmak istemiyor.

2017 sektör açısından nasıl bir yıl olacak?

Sektörün yüzde 5-10 arasında büyüyeceğini düşünüyorum. Yıl sonunda 1,5 milyon konut satışına ulaşırsak şaşırtıcı olmaz. Tarihi bir rekor olur. Pozitif düşüneceğiz, işe pozitif bakacağız ki başarı gelsin. Konut üreticileri olarak biz durmadan yolumuza devam etmeliyiz. Bizim sektör olarak geleceğe dönük projelere ağırlık vermemiz gerekli. Bazı projeler bitlikten iki yıl sonra altındaki arsa üstünden daha değerli hale geliyor. Bizlerin yarınların projelerini yapması lazım. Ülkemize 3-5 saatlik mesafede 1,5 milvarlık nüfus var.

2 bin 500 ünite teslim edeceğiz

18 ayda 2 bin bağımsız bölüm teslim ettik. 2017 yılında 2 bin 250 ünite daha teslim edeceğiz. Bu yıl teslim edeceğimiz projelerimiz var. Bunlardan biri Kartal’da. İçinde Acıbadem Hastanesi, Mektebim Okullarının olduğu dev bir proje. 110 ofis, bin 500 konut var. Yüzde 92’si satıldı. Altıncı ayda teslimlere başlayacağız. Adam Kulenin teslimine başladık. Taksim’de petekten esinlendiğimiz Taksim Petek projesinin teslimlerine başladık. Lüks segment projemiz Taksim Petek’te 132 konut var ve 150 milyon dolara mal oldu.

  • BASINDA BİZ
  • 23.04.2017
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı