MART 2013

DAP YAPI, 4 BİN YILLIK TARİHİ MALTEPE'YE 'VAZO' İLE TAŞIDI

POSTA / 29.03.2013 Birbirinden ilginç kuleler inşa eden DAP Yapı, son projesinde Hititler dönemine ait İnandık Vazosu'ndan etkilendi. Maltepe'de yapılan projede 400 ünitenin 300 tanesi otel gibi işletilirken, diğerleri ise home-ofis olarak kullanılabilecek.

Daha önce gerçekleştirdiği farklı mimarideki projeleriyle dikkat çeken DAP Yapı'nın son projesi bu kez tarihten izler taşıyor. M.Ö.1600 yılından esintilerle hayata geçirilen proje eski Hitit vazosundan ilham alınarak tasarlandı.

Maltepe Dragos'ta yükselen Vazo Kule'nin Hitit medeniyetinin 3 bin yıllık eşsiz mirasını günümüze getirdiğini vurgulayan DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Hitit sanatının en önemli objelerinden olan İnandık Vazosunun, anıtsal mimari anlayışıyla modernize edilerek Vazo Kule'de yeniden hayat bulduğunu belirtti.

150 Milyon TL

Vazo Kule'nin dış mimarisine uygun iç tasarımının da geçmiş ve geleceği harmanladığım söyleyen Yılmaz, "150 milyon liralık yatırımla gerçekleştirilen projede, modern çizgilerin yanı sıra, Hitit dönemine ait, kabartma ve freskler kullanıldı" diye konuştu.

Yüzde 56'sı Satıldı

3 kuleden oluşan Vazo Kule'de bir kulenin satışa çıktığını söyleyen Yılmaz, bu kuledeki konutların yüzde 56'sımn satıldığım vurgulayarak, projedeki metrekare fiyatlarının ise 3 bin 970 ile 6 bin lira arasında olduğunu belirtti.

Otel Konsepti Gibi İşletilecek

400 adet bağımsız bölümden oluşan proje, otel konseptiyle işletilecek 300 adet rezidans ve “bedava ofis” konseptinde satışa çıkacak 100 adet home ofisten oluşuyor. Rotana’yla güçlerini birleştiren DAP Yapı, 300 rezidansı otel konseptiyle işletecek. Otel işletim sisteminde kiraya verilerek ekstra kazanç sunulan projenin, 8 ila 12 yılda kendini amorti etmesi bekleniyor.

Önü Hiç Kapanmayacak

Maltepe Dolgu Alanı Düzenleme Projesi’nin Vazo Kule’nin değerini arttırdığını belirten Ziya Yılmaz, “Ayrıca projenin yanında arkeolojik kazılarda Bizans dönemine ait kalıntılara ulaşıldı. Kazı alanı, imra uygun olmadığı için Vazo Kule’nin önü kapanmayacak. Projenin hemen önündeki bu alan, üniversite ve kampüs alanına çevrilecek” dedi.

Her Projede Spor Merkezi Olacak

Projelerindeki sağlık ve spor merkezlerini yaygınlaştıracağını ifade eden Yılmaz, Royal Towers projesinde de spor merkezi açtıklarını vurgulayarak, “3 yeni proje daha yapacağız. Bu projelerde de sağlık ve spor merkezleri bulunacak” dedi.

Kutsal Bir Tören Anlatıyor

İnandık Vazosu M.Ö.2000 yıllarında Anadolu’ya gelen Hitit devletinin Hanhana (Çankırı’ya yakın İnandık Köyü) adlı merkezinde bulunan ünlü vazodur. Hitit kültürünü çok iyi yansıtan vazonun dış yüzündeki kabartmalı motifler tek tek incelendiğinde, her bir figürün birbirini tamamlar nitelikte olduğu ve bütün olarak kutsal bir töreni, büyük olasılıkla da dini bir evlilik törenini yansıttığı görülmektedir. İnandık Vazosu, Hititler’in bölgeye yerleşim tarihini ve o döneme ait sosyal yaşantıyı aydınlatması açısından önemli bir buluntudur.

  • BASINDA BİZ
  • 29.03.2013
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı