TR
NİSAN 2014

DAP YAPI KARTAL'A BOĞAZ KEYFİNİ GETİRECEK

AKİT / 25.04.2014 DAP Yapı, Kartal sahiline en büyük yatırımı olacak İstanbul Marina ile demir attı. Projede yer alacak teraslı daireler sayesinde site sakinlerine tekne güvertesinde olduğu gibi denizin üzerinde yaşama hissi verilecek.
?
DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, 12 Mayıs’ta gerçekleştirecekleri lansman öncesinde aralarında yazarımız Mehmet Canıtatlı’nın da yer aldığı bir grup gazeteciye bilgi verdi. Merakla beklenen projeyle ilgili detayları sorduk. Ziya Yılmaz cevaplandırdı.

Neden İstanbul Marina?
İsim üzerinde çok çak çalıştık. Önünde mega yat marina alanı bulanacak tek proje olacağı için isminin İstanbul Marina şeklinde belirledik. Denize sıfır olan projede yarı açık alanlı bir AVM, büyük bir grubun imzasını taşıyacak bir hastane ve ilklerin yer alacağı donatılar yer alacak. Proje uluslararası arenada yer alması için de İstanbul’u öne çıkardık.

Sektöre Katkısı Ne Olacak?
Proje, tanıtımı yapılmadan yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisiyle karşılaştı. Bizi tanıyan, daha önceki projelerimizden mülk edinmiş alıcı ve yatırımcılar kadar ilk kez niyetli olanları da görüyoruz. Bu defa hem dünyanın en iyi karma yaşam projesini hayata geçirme iddiamız dolayısıyla, hem de bekleyen talebin çözülmesi ve gayrimenkul sezonunun başlamasının etkisiyle canlı bir süreç yaşayacağımızı öngörüyoruz. Bu da sektöre olumlu yansıyacak bir gelişme.

Projeye Nasıl Hazırlandınız?
Lansman öncesi teknik hazırlıklar 1.5 yıl sürdü. Çoğunluğu kendi müşterilerimiz olmak üzere 25 bin kişiden görüş aldık. Vatandaşlar terası ya da balkonu olan geniş evlerde oturmak istiyor. Projeyi şekillendirirken bu hususu dikkate aldık. 1+1 dairelerde bile teraslar olacak.

Mega Projede Fiyatlar Nasıl?
Anketimizde vatandaşların arzu ettiği fiyat aralıklarını sorduk. Aldığımız cevaplara göre düşündüğümüzün altında olacak bir değerle lansmana çıkacağız. Bu defa iyi yaşam alanları oluşturmak istiyoruz. İstanbul Marinayı mümkün olan en uygun rakamlarla lanse edeceğiz. En ucuz dairenin 200 bin liradan satışa çıkması planlanıyor. En daire ise 720 metrekare civarından olup fiyatı 5 milyon lira düzeyinde olacak. Toplu ve blok satışı yapılmayacak, gelen talepleri de reddettik. Çünkü biz yaşam alanları üzerine odaklandık.

Prim Beklentiniz Nedir?
Lansman süreci her alıcı için bir fırsattır. Alıcı ve yatırımcıların tanıyıp güvendikleri markaların projelerini dikkatlice takip etmeleri ve bu tür avantajlı dönemlerden faydalanmaları kazançlı bir yöntem. Tecrübelerimizden yola çıkarak projelerimizin üzerinden son bir yıl değerlendirmesi yaparsak: başlangıç rakamlarıyla bugünkü fiyatları karşılaştırdığımızda, DAP Yapı'dan mülk edinmenin kazancının, diğer yatırım araçlarını geride bıraktığını net görebiliyoruz. DAP Yapı projelerimde gayrimenkul alımı, rekor prim oranıyla kazançlı yatırıma dönüşüyor. İstanbul Marina'da fiyatları çok daha yukarıdan çıkacaktık ama talepleri dikkate aldık. Çok kısa sürede bu proje yüksek prim yapacaktır. Kısa vadede yüzde 100, uzun vadede yüzde 300 prim yapacağını öngörüyoruz. KDV oranının yüzde 1 olması da aynı bir avantaj.

Projede Neler Yer Alacak?
İçinde, Anadolu yakasının en büyük özel hastanelerinden biri olacak. Ayrıca okul, ofis, konut, ibadethane, açık ve kapalı AVM yer alacak. Türkiye'de olmayan markaları getireceğiz. Denize çok yakınız; hemen önümüzde Türkiye'nin en büyük mega yat marinası yer alacak. Deniz taksi iskelesi ve deniz uçağı için pist yapacağız. 2 tane helikopter pisti olacak. Projenin içinden hızlı tren geçecek.

Dairelerin Özellikleri Neler?
Büyük teraslar yapıyoruz. 200 m2’lik dairenin 60 m2 terası olacak, 1+1'lerin bile teraslarını hayli geniş tuttuk. (20 m2) Projenin sahile 700 metre cephesi var. Deniz her yerden görülecek. İnsanlar çarşıyı gezerken bile denizi görecek; iyot kokusunu alacak. Ege tipi, İzmir'deki gibi bir mimari tasarımı benimsedik. Dairelerin tavan yüksekliği 3.50 olacak.

Kartal'ın Geleceğini Nasıl Görüyorsunuz?
İstanbul'da değerli olan iki alan var. Bunlar, Avrupa Yakasında Boğaz hattı ve Anadolu Yakasında Kartal-Maltepe hattı. Kartal, İstanbul'un giriş bölgesi olması nedeniyle yakın çevresiyle birlikte giderek gelişiyor. Sahil şeridinde yapılan düzenlemeler, bölgenin değerini artırıyor. Arazi fiyatları ve ihaleler bu bölgenin ne kadar geliştiğinin en somut örneğidir. Ofis açısından Maslak - Zincirlikuyu - Levent hattı Avrupa yakası için ne ifade ediyorsa. Anadolu Yakasında da Kartal-Maltepe hattı aynı önemi taşıyor. Bu gelişimi, arazi fiyatları ile ihalelerden de izlemek mümkün. E-5'ten bile denize yürüyerek inilebilen bir lokasyon olan Kartal-Maltepe hattında edinilen gayrimenkullerin değerleneceğini ve önümüzdeki 7-8 yıl içerisinde katlanarak artacağını öngörüyoruz.

İnşaat ve Satış Takviminiz Nedir?
İnşaatı 36 ayda bitireceğiz. Satışları ise bu yıl sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz. Amacımız blok blok ya da hızlı satmak değil, yaşam alanı oluşturmaktır. Daha lansmana çıkmadan günde ortalama 100 kişi arıyor. Aynı daire için 3-4 tane yedek isim yazdık. AVM'yi ise daha sonra satışa çıkaracağız.

Emlak Konuttan Satın Almıştı
25.Aralık.2012 tarihinde Emlak Konut GYO'nun Kartal arsası için düzenlediği ihaleyi DAP Yapı ile Ağaoğlu şirketi Eltes inşaat proje ortaklığı kazanmış ve Şubat 2013'te şirketler arasında sözleşme imzalanmıştı. Aylar sonra Ağaoğlu 0.5'lik hissesi hariç ortaklıktan çekilmişti. DAP Yapı imzasıyla hayat bulacak olan proje, içinde okul, AVM, hastane, rezidans, ofis ve cami gibi birçok farklı unsuru barındıracak olması, önünde marina bulunması yönüyle Kartal'ın geleceğinde dönüm noktası olacak. Arsa üzerinde toplam 141.896 m2 inşaat alanı bulunuyor. Bunun 122 bin 271 metrekaresi konut ve hizmet alanı, 11 bin 614 metrekaresi özel sağlık tesisi, 4 bin 501 metrekaresi özel eğitim tesis alanı ve A 3 bin 509 metrekaresi ticaret alanı olarak yapılandırılacak, İSTANBUL MARİNA'dan 2 milyar liralık ciro beklentisi olan DAP Yapı bunun yüzde 40'ını ise Emlak Konut'a verecek.

A Plus projede 5 blokta iki bine yakın dairenin yer alacağı tahmin ediliyor. Resmi açıklama 12 Mayıs'ta DAP Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz tarafından yapıla
 
  • BASINDA BİZ
  • 25.04.2014
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı