TR
AĞUSTOS 2017

İZMİR ZİRVEYE KOŞUYOR

HÜRRİYET / 12.08.2017

Merkezi Londra’da olan ve dünya çapında 417 ofisi bulunan İngiliz emlak şirketi Knight Frank’in araştırmasına göre, konut fiyat artışlarında İzmir yüzde 16.5 ile Türkiye’de 2’nci, dünyada ise 6’ncı sırada yer aldı.

İzmir’in konut fiyat artışında 6’ncı sırada yer almasını İzmir’in önde gelen inşaat şirketlerinin yöneticileri ve Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır değerlendirdi. Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, "Bilindiği gibi İzmir, gerek kent yaşantısı, gerekse de iklimi nedeniyle bir çekim merkezi. Çevre illerden olduğu gibi Türkiye’nin farklı kentlerinden de İzmir’e olan bir iç göç gerçeği var. Fakat İzmir’de özellikle kent merkezinde mevcut araziler doldu. Yeni arazi üretilemediği için müteahhitler yüksek arsa bedelleriyle karşı karşıya. Dolayısıyla bu durum da fiyatlara yansıyor. Biz sistemli, ada bazında planlamayla yürütülecek bir kentsel dönüşümün, İzmir’in geleceğine katkı yapacağına inanıyoruz" dedi.

Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı da "İzmir’de ekonomik ömrünü tamamlamış çok eski bina var. Yeni üretilen konutların fiyatının bu yüzden çok arttığı düşünülebilirr; ama İzmir uzun süredir bu artışı bekleyen bir kentti. İzmir’de hala konut fiyatları normalin altında. Bugün 350 - 400 bin TL civarında bulunan yeni konutların fiyatının önümüzdeki 2 - 3 yıl içinde iki katı olan 400-800 bin TL.’ye yükselmesi kaçınılmaz" dedi.

Kavuklar Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanı Metehan Kavuk da İzmir konut pazarının uzun süredir beklediğini hatırlattı, özellikle önümüzdeki 2-3 yıl içinde önemli artış görüleceğinibelirtti. Kavuk, "Şu anda İzmir konut yatırımı açısından en avantajlı kent. 4 milyon nüfuslu bir kentte bir yıl içinde 20 bin yeni, 20 bin ikinci el konut satışı yapılmışsa, bu ciddi bir rakamdır" dedi.

Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer İzmir’in Türkiye’nin batıya açılan kapısı olduğuna dikkat çekti, "Coğrafya ve iklim açısından da sakinlerine büyük avantaj sağlıyor. Diğer yandan turizm merkezlerine yakınlığı, çevre açısından diğer illere oranla bakir kalmışlığı ve sanayi tarafından aşırı derecede kirletilmemiş olması da, insanları kendisine çekiyor. Yaşam ucuz. Sağlık ve beslenme açısından avantajlı. Tüm bu şartları göz önünde bulundurduğumuzda İzmir yaşanacak kentlerin başında geliyor. Daha da gelişeceğini ve fiyatların artacağını düşünüyorum" dedi.

Kenteki mevcut arazilerin nüfusa göre konut ihtiyatını karşılamadığını fiyatların bu nedenle yükseldiğini belirten Yücesoy Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yücesoy, "2014’te Seyrek’te 150-250 TL civarında bulunan arazi metrekare fiyatları içinde bulunduğumuz 2016 yılında 900-1.200 TL’ye kadar yükseldi. Neredeyse 6 katına ulaştı. Böyle bir artış dünyanın hiçbir yerinde yok. Kısaca fiyat artışının nedeni kentin gelişmesi değil, kentin sıkışması. Bu gidişle fiyatlar önümüzdeki dönemde artacaktır. Özellikle önümüzdeki bir-iki yıl içinde artış açık bir şekilde devam edeceğe benziyor" dedi.

  • BASINDA BİZ
  • 12.08.2017
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı