TR
OCAK 2015

2015 YILINDA İNŞAAT SEKTÖRÜ HAREKETLİLİĞİNİ DEVAM ETTİRECEK

İNŞAAT YATIRIM / 10.01.2015 DAP Yapı - DAP Vadisi

Ziya Yılmaz:
Gayrimenkulun birincil yatırım aracı sayıldığı ülkemizde, analizler talebin hala canlı olduğunu ve önümüzdeki yıllarda da aynı istikrarını koruyacağını gösteriyor.

2014 yılının ilk yarısında 30 Mart yerel seçimlerinin de etkisiyle gayrimenkul sektöründe kısa süreli bir duraklama dönemi yaşanmıştı; her ne kadar DAP Yapı olarak bu daralmadan etkilenmesek de gayrimenkul sektöründe satış anlamında kısa süreli bir yavaşlama görüldü diyerek değerlendirmelerine başlayan Ziya Yılmaz sözlerine: "Her seçim öncesi olduğu gibi doğan belirsizliğin ortadan kalkmasının ardından bekleyen yatırımların açıklanması ve tüketicilerin de talepleriyle sektörde eski dinamiğini kazandı. İstanbul'daki arz-talep dengesini de gözetirsek hem konut ihtiyacının baş göstereceği hem de bu ihtiyacı karşılayabilecek bir kent olarak karşımıza çıkıyor. Gayrimenkulün geçmiş dönem istikrarını incelediğimizde her ne kadar faiz oranlarının yükselmesi nedeniyle konut kredisinde bir azalma olsa da senetli satışlarda da bir artış yaşandığını görüyoruz. Gayrimenkulun birincil yatırım aracı sayıldığı ülkemizde bu analizler talebin hala canlı olduğunu ve önümüzdeki yıllarda da aynı istikrarını koruyacağını gösteriyor. 2015 yılında inşaat sektöründe son yıllarda gördüğümüz hareketliliğin devam edeceğini düşünüyorum. Mütekabiliyet yasaları sektörümüz açısından büyük önem arz ediyor. Eskiden satışlar Mart-Haziran ve Eylül-Aralık aylarına sıkışırdı. Birkaç yıldır tüm seneye yayıldığını görüyoruz. 2015 yılında da aynı şekilde devam edeceğini düşünüyorum" diye devam etti.

2014 yılını DAP Yapı açısında da değerlediren Ziya Yılmaz şunları söyledi: "2014 bizim yılımız oldu diyebilirim. Yıla neredeyse stoksuz girmiştik.İstMarina'da . ve DAP Vadisi. projelerimizle lansmana çıktık. DAP Vadisi'nde ise çok kısa sürede yüzde 82'lik satış oranı yakaladık. İstMarina'da ilk etapta 1000 konutun 950 tanesinin satışını ilk 45 gün içerisinde gerçekleştirdik. İkinci etap satışlarımız ise gerek yurt içinden gerekse yurt dışından yoğun ilgi ile devam ediyor. Bizim açımızdan son derece verimli bir yıl oldu. Oluşturduğumuz yaşam alanlarını, uluslararası platformda yarıştırıp tescillendiriyoruz.

Araştırmalarımıza göre, European Property Awards tarafından Londra'da düzenlenen ödül töreninde şu ana kadar hiçbir şirketin alamadığı kadar çok sayıda ödüle layık görüldük. 8 farklı projemizle 15 ödülün sahibi olduk. Adam Kule, İstMarina, DAP Vadisi, Bumerang Ofis, DAP Royal Centre, Vazo Kule, Burgu Kule ve Tango Kule projelerimizle çeşitli kategorilerde ödül kazandık. Geçtiğimiz yıl da aynı yarışmadan 9 ödül getirmiştik. Bir anlamda, kendi rekorumuzu yenilemiş olduk. İstMarina projemiz gayrimenkul sektörünün en prestijli ödüllerinden olan International Property Awards tarafından "Dünyanın En İyi Yapı Geliştirme" projesi seçildi. Türkiye'den ve komşu ülkelerden bu ödüle layık görülen tek proje olduk. Kendimizi ofisle veya konutla sınırlandırmıyoruz. Birinci işimiz gayrimenkul geliştirmek. Satın aldığımız arazi neye uygunsa, konumuna ve araştırma raporlarına göre karar veriyoruz. AVM'ler, oteller, karma projeler daha farklı konseptler geliştirebiliriz. 2015'te yaklaşık 700 milyon TL'iik bir yatınm yapacağız. Taksim Petek, Adam Kule ve Kartal'da olmak üzere 3 yeni projeyi lanse edeceğiz.
 
  • BASINDA BİZ
  • 10.01.2015
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı