TR
MART 2018

1.7 MİLYAR LİRALIK KAMPÜS

VATAN GAZETESİ / 22.03.2018

İstanbul’un en değerli semtlerinden Nişantaşı Teşvikiye’de yer alan Marmara Üniversitesi kampüsü arazisinin satışı tamamlandı. Emlak Konut GYO’nun dün düzenlediği ihaleye 6 istekli katılırken, kazanan DAP Yapı’nın sahibi olduğu Eltes İnşaat&İstlife iş ortaklığı oldu. Ortaklık, ihaleyi 1 milyar 763 milyon 750 milyon lira satış toplam geliri ve yüzde 40 yani 705 milyon 500 bin lira Emlak Konut GYO’ya ödenecek arsa payı teklifiyle kazandı.

Emlak Konut GYO, yaklaşık 25 dönümlük bu arsayı Haziran 2016’da TOKİ’den 455 milyon liraya satın almıştı. İhale sonucunda arsa değeri 705.5 milyon liraya yükseldi ve 1.54 kat çarpana ulaştı. Buna göre, Nişantaşı’nda tek parça ve bu büyüklükteki son arsa olan kampüs arsasının metrekare değeri de 28 bin lirayı buldu.

4 Firma Kaldı
Emlak Konut GYO’nun satış için açtığı ihalenin ilk oturumuna Caba İnşaat, Doruk GYG Şehircilik, Taşyapı, Astaş, DAP Yapı’nın sahibi olduğu Eltes-İstlife ve Özak GYO-İnt-Er Yapı iş ortaklığı talip olmuştu. İhalenin dün düzenlenen ikinci oturumunda, Astaş ve Taşyapı 3. sözlü turda çekilirken, yazılı mali teklif aşamasına 4 firma kaldı. Asgari bedeli 455 milyon 121 bin 540 lira olan arsa için Eltes-Istlife’ın 1.7 milyar liralık teklifinin dışında, Caba İnşaat 1 milyar 455 milyon lira üzerinden yüzde 40 yani 582 milyon lira, Özak GYO-İnt-Er 1 milyar 351 milyon lira üzerinden yüzde 40 yani 540.4 milyon lira, Doruk GYG de 1 milyar 220 milyon lira üzerinden yüzde 41 yani 500.2 milyon lira teklif sundu.

Üniversite Maltepe’ye
TOKİ ile Marmara Üniversitesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Nisan 2016’da Halkalı, Nişantaşı ve Bahçelievler Yerleşkeleri TOKİ’ye devredilmişti. TOKİ de karşılığında Maltepe’deki 2.5 milyon metrekare büyüklüğündeki Kenan Evren Kışlası arazisini üniversiteye vermişti. 3 kampüsü alan TOKİ, Halkalı ve Nişantaşı arazilerini Haziran 2016’da Emlak Konut GYO’ya satmıştı. Emlak Konut GYO, Nişantaşı’ndaki arsaları 455 milyon lira bedel üzerinden satın aldığını duyurmuştu.

10 Bin Dolardan Aşağı m2 Yok
DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Emlak Konut GYO’nun Nişantaşı ihalesini fazlasıyla önemsediklerini ve uzun çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Güzel bir ihale oldu. Burada bölgenin dokusuna uygun bir proje çıkarmayı hedeliyoruz. Nişantaşı’nda oturmak isteyen ama yeni konut bulamayan çok insan var. Bizim hedefimiz bölgede yaşamak isteyen ama yeni konut bulamayanlar olacak. Nişantaşı’nda eski binalarda bile metrekare fiyatları 10 bin dolardan aşağı değil” diye konuştu.

Ticaret ve Konut Alanları Olacak
Emlak Konut GYO’nun ihale ilanına göre, yaklaşık 25 dönüm büyüklüğe sahip arazide, ticaret ve konut alanları ile park alanları yer alacak.

Arsanın yaklaşık 11 dönümü ticaret+konut alanı, 1 dönümü yalnızca ticaret alanı ve yaklaşık 7 dönümü de park alanı olarak ayrılacak. Marmara Üniversitesi’nin İletişim ve Diş Hekimliği fakültelerinin bulunduğu Nişantaşı Kampüsü’nün arazisi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da 19 Şubat’ta yeni bir plan hazırlayıp askıya çıkardı. Askıdaki plana göre, arazideki üniversite alanı fonksiyonu kaldırılarak ticaret+konut ve park fonksiyonları getirildi. Arazinin bitişiğinde Ihlamur Kasrı Doğal ve Tarihi Sit Alanı bulunması dolayısıyla yeşil alan düzenlemesi de yapıldı. Konut ve ticaret alanında yapılacak binaların kat sayısı 10, ticaret alanındaki yükseklik sınırı da 5 kat olarak belirlendi. Emsale esas inşaat alanı da 26 bin 887 metrekare olarak hesaplandı.

  • BASINDA BİZ
  • 22.03.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı