TR
EYLÜL 2015

5 KAT HAVALANDI

VATAN / 20.09.2015 Üsküdar’daki hava lojmanlarının arsasını 85.7 milyon TL’ye alan Emlak Konut GYO’nun ihalesine 45 firma katıldı. Rekabet kızışınca, arsanın değeri 5 kat yükseldi. DAP Yapı’nın satın aldığı Eltes İnşaat, 810 milyon liralık gelirin 406 milyon lirasını arsa için teklif etti.

5 Kat HavalandıEmlak Konut GYO’nun üzerinde hava lojmanlarının bulunduğu Validebağ Korusu’na komşu Üsküdar arazisinin ihalesi yapıldı. İlk oturumunda 45 firmanın teklif verdiği ihalede büyük rekabetin kazananı 810 milyon lira toplam satış geliri üzerinden yüzde 50.15 yani 406 milyon 215 bin lira teklif eden Eltes İnşaat-İstlife Yapı oldu. Geçtiğimiz Nisan ayında Ağaoğlu bünyesinden DAP Yapı’ya geçen Eltes İnşaat, yeni sahibiyle ilk ihalesini kazandı. Emlak Konut GYO’nun TOKİ’den 85.7 milyon liraya satın aldığı arazinin değeri ihale sonucunda 406 milyon liraya çıkarak, neredeyse 5 kat değer kazandı.

Katılım Rekoru Kırdı
İhalenin 8 Eylül’de düzenlenen ilk oturumunda 45 firma arsa için teklif sunmuştu. Dün düzenlenen ikinci oturuma bu firmalardan 147 milyon arsa payı teklif ederek dikkati çeken Bahaş İnşaat davet edilmedi.

Böylece ikinci oturum, 44 firmanın katılımıyla başladı. Nihai yazılı turdan önce 3 sözlü tur düzenlendi. Sözlü turlar esnasında birçok firma çekildi ve yazılı tura 17 firma kaldı. Sözlü turda verilen tekliflere göre, son turda şirket payı oranı yüzde 50’den ve şirket payı da 278 milyon 203 bin liradan düşük olmama şartı oluştu. Nihai yazılı teklif aşamasına geçilmeden önce şirketlere 20 dakika düşünme süresi verildi. Salondaki temsilciler 30 dakika süre istedi ancak ihale komisyonu üyeleri 20 dakikayı yeterli buldu.

17 Firmayla Devam
Firmalara verilen 20 dakika süre dolduğunda teklifini iletmeyen bazı firmalar ile kaşe basmayan firmalar için bir süre daha beklenildi. Teklifini en son sunan Eltes İnşaat oldu. Zarflar açılmaya başlayınca arsa payı 300 milyon lira seviyesinde seyrederken, Emay İnşaat bunu 365 milyon 400 bin liraya kadar çıkardı. Ancak ihalenin kazananını açılan son zarf belirledi. Eltes İnşaat-İstlife, 810 milyon lira satış geliri üzerinden yüzde 50.15 yani 406 milyon 215 bin lira teklif ederek ihaleyi kazanmış oldu.

Katılım yoğun olunca ihale otelde yapıldı İhale, yoğun katılım olduğu için Emlak Konut GYO’nun genel merkezinde değil, Ataşehir’de bir otelin konferans salonunda gerçekleşti.Sözlü turlarda teklifler alınırken bazı firma yetkililerinin telefon görüşmeleri yaparak teklif için görüşmeler yaptığı görüldü. İhaleye patronlar da bizzat katılarak teklif verdi. Emay İnşaat’tan Hakan Çağlar, Ofton’dan Yusuf Şimşek, EgeYapı’dan İnanç Kabadayı, Eltes’ten Ziya Yılmaz, Artaş’tan Gökhan Çetinsaya ve Aşçıoğlu’ndan Cenk Aşçıoğlu salonda rakamlara bizzat müdahale etti.

Dersimize İyi Çalıştık
DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, ihaleyi şöyle değerlendirdi: “Türkiye’de en çok katılımın olduğu ihaleydi. Çok da güzel geçti. Biz Anadolu yakasını iyi biliyoruz, dersimize de iyi çalıştık. Arsanın değerini de verdik. Sonuçta bizde kaldı. Avrupa yakasında Nişantaşı neyse Anadolu yakasının Nişantaşı’sı da Acıbadem bölgesi. Bu bölgedeki proje geliştirilebilecek en büyük araziyi almış olduk. Burada konut stoğu eski olduğu için oturmaya yönelik bir proje yapacağız.” Yılmaz, bundan sonra ihalelere, Eltes İnşaat olarak katılacaklarını da sözlerine ekledi.
 
  • BASINDA BİZ
  • 20.09.2015
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı