TR
ARALIK 2017

ÇEVRECİ PROJE DEDİĞİN BÖYLE OLUR

TAKVİM / 22.12.2017

DAP Yapı’nın Validebağ Konakları şantiyesinde ortaya çıkan bu manzara, görenlere ’Çevreci proje dediğin böyle olur’ dedirtiyor.

Günümüzde, tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat ve gayrimenkul sektörünün de yönünü belirleyen en önemli kriterlerin başında çevre hassasiyeti geliyor. İnşaat şirketleri, projelerinde enerji tasarrufundan yeşili ön plana çıkaran tasarımlara kadar pek çok konuda çevresel kriterlere uyum sağlamak için büyük çaba ve para sarf ediyor, ek maliyetlere seve seve katlanıyor. Birçok proje LEED, BREAM, DGNB gibi çevresel sertifika programlarına uyumlu olarak inşa ediliyor. Ama galiba hiçbir çaba, DAP Yapı’nın Validebağ Konakları şantiyesinde ortaya çıkan manzara kadar insanı mutlu etmiyor, içini ısıtmıyor.

Bir Ağacı Korumak
Koşuyolu’nda, belki de İstanbul’un merkezindeki yeşili en bol bölgelerden birinde inşa edildiği halde, Validebağ Konakları’nda bir tek ağacı koruyabilmek için gösterilen hassasiyet "Çevreci proje dediğin böyle olur" dedirtiyor. Ve anlaşılıyor ki İstanbul’un yoğun bir dönüşüm sürecine girdiği bu dönemde, her türlü çabaya rağmen ’kenti betonlaştırma’ eleştirileriyle karşı karşıya kalan inşaat sektöründe, bir ağacı kurtarabilmek için artık hiç de azımsanamayacak maliyetler göze alınabiliyor.

Korunun Yanı Başında
Validebağ Konakları, aslında ağaç hasreti çekilen bir bölgede yükselmiyor. Validebağ Korusu’nun hemen yanı başında yükselen proje, doğayla iç içe bir yaşam sunma hedefiyle hayata geçiriliyor. Validebağ Konakları’nın mimari konsepti de bu hedeften yola çıkılarak oluşturulmuş. Az katlı ve konak tarzında tasarlanan bloklar, sadece 5’er kattan ibaret. Bu projesinde koru manzarasıyla yetinmeyen DAP Yapı, blokların arasındaki geniş iç bahçelerde iddialı bir peyzaj oluşturmayı planlıyor. İç bahçelere, yürüyüş yollarının, süs havuzlarının ve bir de göletin eşlik etmesi planlar arasında yer alıyor.

  • BASINDA BİZ
  • 22.12.2017
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı