TR
ARALIK 2019

EN YÜKSEK KONUT GETİRİSİ ŞAMPİYONU İZMİR

GÜNBOYU / 23.12.2019

DAPYapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, TCMB'nin verilerine göre, Türkiye'de konut fiyatlarının son beş yılda ortalama yüzde 57 yükseldiğini belirterek, "istanbul'da bu artış yüzde 50 ile Türkiye ortalamasının altında kalırken, Ankara'daki yükseliş yüzde 51 oldu. Uç büyük şehir içinde en yüksek getiriyi ise yüzde 88 ile izmir sağladı." ifadelerini kullandı. Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, son yıllarda üst üste satış rekorlarına imza atan Türk gayrimenkul sektörünün, yatırımcısına kazandırmaya devam ettiğini, TCMB tarafından yayınlanan konut birim fiyatlarından yapılan analize göre, Türkiye'de konut fiyatlarının Ocak 2015-Ekim 201 9 arasında ortalama yüzde 57 yükseldiğini bildirdi. 

Söz konusu dönemde istanbul'da birim metrekare fiyatının ortalama yüzde 50 arttığını kaydeden Yılmaz, bu rakamın Ankara'da yüzde 51 olarak gerçekleştiğini, izmir'in, yüzde 88'lik artışla üç büyük şehir içinde yatırımcısına en çok kazandıran il olarak öne çıktığını vurguladı. Yılmaz, izmir'in son dönemde yerli ve yabancı çok sayıda yatırımcının odağında olduğunu belirterek, özellikle son dönemde çok sayıda büyük şirketin genel merkezlerini ya da operasyon üslerini istanbul'dan izmir'e taşıdığını bildirdi. Bu durumun şehirde ciddi bir gayrimenkul hareketliliği oluşturduğunu aktaran Yılmaz, "TUİK tarafından açıklanan satış rakamları da bu hareketliliğin en büyük göstergesi. Ocak 201 5 ile Ekim 2019 arasında, izmir'de satılan konut sayısı 377 bin 477'yi buldu." bilgisini verdi.

OTOYOL PROJESİ

Yılmaz, ağustos ayında açılan istanbul-izmir Otoyolu'nun bölgenin cazibesini artırdığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bugün bu proje sayesinde istanbul ve izmir arasındaki mesafe de arabayla 3,5 saate kadar indi. Gelecek dönemde izmir'in cazibesini artıracağını düşündüğümüz bir diğer proje de Völkswagen tarafından resmi olarak açıklanması beklenen Manisa'daki fabrika yatırımı. Söz konusu yatırımın getireceği hareketlilik, Manisa ve özellikle izmir'deki gayrimenkul piyasasında kendini gösterecek. Bu da gelecekte izmir'deki konut fiyatları ciddi biçimde yukarı çekecektir. Dolayısıyla, izmir'in önümüzdeki yıllarda Türkiye'de en fazla prim yapan şehirler arasında yer almaya devam edecektir." Yılmaz, DAPYapı olarak, izmir'in geleceğine güvendiklerini, bu kapsamda istanbul dışındaki ilk yatırımlarını izmir'e yaptıklarını anlattı.AA

  • BASINDA BİZ
  • 23.12.2019
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı