TR
NİSAN 2017

GAYRİMENKUL ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR

SABAH / 30.04.2017 İnşaat sektörünün son 15 yılda alınan önlemler ve teşviklerle ekonomin lokomotifi olduğunu söyleyen DAP Holding Başkanı Ziya Yılmaz, “Halen altın çağını yaşayan sektör, yeni dönemde büyük bir atılım yapacak” dedi.

İnşaat sektörünün büyümesine bizzat tanıklık ettiğini söyleyen DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, özellikle son 15 yılda kat edilen mesafenin sektörü ekonominin lokomotifi haline getirdiği gibi, ülkeyi de modern ve çağdaş bir görünüm arz eden konuma taşıdığını söyledi. Yılmaz, "Kusursuz altyapı ve üst yapı çalışmalarıyla donanan şehirlerimiz, Türkiye’nin Batı’ya açılan aydınlık yüzünü oluşturdu. Biz de çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Ülkemize güveniyoruz. Ülkemizi karanlığa çekmek isteyenlerin daima karşısında olacak, kendi iş alanımızda, kendi payımıza düşen fedakarlığı yaparak ekonominin canlanmasına katkıda bulunacağız" şeklinde konuştu.

Sektörümüz Zirveye Çıktı
Son yıllarda katedilen yolla birlikte sektörün zirveye çıktığını anlatan Yılmaz, "Gerek butik projelerin, gerekse büyük çaplı projelerin birbiri ardına hayata geçirildiği bu dönem gayrimenkul sektörünün altın çağıdır. 30 yaş altı, eğitimli ve dinamik genç nüfusun dünyaya yakışan projelerde yaşama isteği paralelinde arz devam edecek; proje geliştiriciler üretimlerine bu çizgide yön verecektir" şeklinde konuştu.

Yüzde 25 İndirim Yaptık
Konut edinmek isteyenler için sektör temsilcileri olarak tüm imkânları seferber ettiklerini anlatan Yılmaz, "Emlak Konut GYO ve bankalarla el ele vererek, Validebağ Konakları projemiz için özel koşullar oluşturmuştuk. Müthiş bir ilgiyle karşılaştık. Çok yoğun bir talep gelince, kendi tarihimizde ilk defa yüzde 25 indirim yaparak, tüm vatandaşlarımızın yararlanacağı şekilde yeni bir kampanya başlattık" diye konuştu. Yılmaz, "İstanbul’a ve ülkemize anıt binalar, sembol eserler kazandırmaya devam ederken, halkımızın yararlanması için tarihi bir fırsat sunuyoruz" ifadelerini kullandı.

4 Projeye 4 Milyar
Ziya Yılmaz, "Kartal, Maslak, Beykoz gibi ilçelerde geliştireceğimiz projelere ek olarak bir de Validebağ Korusu’nun hemen yanı başında bir projeye başladık. 4 yeni projede toplamda 4 milyar liralık yatırımı hayata geçireceğiz" diye konuştu. Yılmaz, şöyle devam etti: "Kartal Teras Kule’de ön talep topluyoruz. Yine Beykoz’da, Beykoz Konakları’na yakın büyük bir projemiz olacak. 2017’nin sonlarına doğru Maslak’ta bir projeye başlayacağız. Pendik’i ise 2018’e yetiştirmeye çalışıyoruz. O da içinde okulu, hastanesi olan 3500 konutluk devasa bir proje olacak."

Doğru Tanıtım Şart
Türkiye gibi ülkelerde gayrimenkul fiyatlarının en diplerde seyretmesinin yatırımcı açısından cazibeyi artırdığına dikkat çeken Yılmaz, "Başta Arap ülkeleri olmak üzere pek çok Ortadoğu ve Avrupa ülkesi projelerimizi takip ediyor. Dubai, Suudi Arabistan, Katar ve Kuveyt gibi ülkelerden alıcı ve yatırımcı müşterilerimiz oluyor" dedi. Yılmaz, "Ne yazık ki, Türkiye’nin avantajlı jeopolitik konumu, bazen dezavantaja dönüşebiliyor. Yurtdışında Türkiye algısını düzeltmemiz lazım. Ülkemiz bir savaş ülkesi gibi algılanıyor. Algı doğru yönetilmedikçe, Dünyanın en iyi malına sahip olsan bile satamazsın. Yurt dışında acilen Türkiye’nin doğru tanıtımı yapılmalı" şeklinde konuştu.

Güçlü İktidar Piyasayı Etkiliyor
Yakın gelecekte inşaat sektörünün en önemli belirleyicisinin ekonomik ve politik istikrar olduğunun altını çizen Ziya Yılmaz, "Şu anda güçlü bir iktidar ve hükümet var. Bu da direkt olarak piyasayı hareketlendiriyor. Siyasal istikrar ülkemizde sürebilir, hatta kalıcı biçime kavuşturulabilirse bunun ekonomik istikrara da çok ciddi katkısı olacaktır. Çünkü inşaat, uzun vadeli iyimser beklentilerle başlatılan fabrika, altyapı ya da sosyal yapılar demektir" ifadelerini kullandı.

15 Milyar Dolarlık Satış Yaparız
Devletin himayesinde, özel sektörün de katılımıyla çok daha büyük satış rakamlarına ulaşmanın mümkün olabileceğini anlatan Yılmaz, "Bunu, milli bir politika haline getirmek gerekiyor. Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ortak fonuyla, TOKİ ve Emlak Konut GYO’nun katılımlarıyla oluşacak büyük bir yapıya önemli proje geliştirici şirketler de dahil olarak güç birliğine gidilse, 3-4 yıl sonra 12-15 milyar dolarlık satış rakamları yakalanabilir" diye konuştu.

  • BASINDA BİZ
  • 30.04.2017
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı