TR
HAZİRAN 2020

İNŞAATA SAĞLIKÇI ELİ DEĞDİ

YENİ ŞAFAK / 06.06.2020

Pandemi siyasetten ekonomiye her şeyi değiştirirken konut projelerine de damgasını vuruyor. Proje kriterlerine sağlığı ekleyen müteahhitler artık mimarlardan önce tıp doktorlarına danışıyor. Bunun ilk uygulamasına Dap Yapı imza attı. Şirket, yeni projesinde doktorlardan oluşan özel bir kurul oluşturdu. Gayrimenkul sektöründeki dinamiklerin koronavirüs salgınıyla birlikte değiştiğini ifade eden DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz. "1999 depreminin ardından inşaat sektörü 'deprem kriterleri' ile tanışmıştı. Şimdi ise "Sağlık Kriterleri "ne göre konut geliştirmek lazım" dedi.

SAĞLIK KURULU OLUŞTURDUK

Sağlık kriterleri konusunda ciddi bir çalışma yaptıklarını aktaran Yılmaz, hekimlerden oluşan bir 'Sağlık Kurulu' oluşturduklarını söyledi. Çekmeköy projesi sağlık timinin önerileri etrafında şekillendi. Yılmaz. "Pandemi sonrası gayrimenkul anlayışının dünyadaki en önemli örneklerinden birini Çekmeköy'de göreceksiniz". Kurulumuzda 3 doktor bulunuyor. Biz doktorlarımızla sağlıklı ev nasıl olmalı sorusuna cevap aradık ve 5 maddelik kılavuz çıkardık" bilgisini verdi. Bu sürecin herkese bahçesiz, balkonsuz ya da terassız ev olamayacağını gösterdiğine de vurgu yapan Yılmaz, bunun için de imar yönetmelikleri düzenlenirken evlerin balkon ve de teraslı yapılması konusunda birtakım teşvikler verilerek düzenlenmesinde yarar olduğunu aktardı.

58 BİN KİŞİYE SORDU

Yeni dönemin normalinde konut alıcısının istek ve beklentileri de daha çok ön plana çıkacak. Bu da gayrimenkul projelerinde anket çalışmalarını hızlandıracak. Ziya Yılmaz. Çekmeköy'de inşa edecekleri projeyi salgın öncesi ve sonrası yaptıkları anket taleplerine göre şekillendirdiklerini belirtti. Şirket bu süreçte 58 bin insana dokundu. Anket, yaşam alanlarının yemek yiyip, uyumaktan, televizyon izleyip, çocuklarla oynamaktan çok daha fazlası olduğunu gösterdi.

Dap Yapı’nın 5 maddede “sağlıklı ev” kriterleri

1- Binada asansör olacak. Fakat asansöre ihtiyaç duymadan çıkılabilecek yükseklikteki eve sağlıklı ev diyoruz.

 2- Mümkünse bahçesi olacak. Bahçe yoksa teras, teras da veremiyorsanız kesinlikle geniş balkona sahip bulunacak.

 3- Orman içinde ve geniş bir yeşil alanı sahip olacak.

 4- Her dairenin havalandırma sistemi korona sürecindeki sağlık kriterlerine uygun tasarlanacak.

 5- En son deprem yönetmeliğine uygun inşa edilecek.

 

  • BASINDA BİZ
  • 06.06.2020
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı