TR
AĞUSTOS 2018

KONUT ALANA NOTERDE VATANDAŞLIK TALEBİ

KARAR / 13.08.2018

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Türkiye'nin yabancıya satışta hala kat etmesi gereken bir mesafe olduğunu belirterek yeni düzenlemelerin yapılmasını talep etti.

Yabancıların Türkiye pazarına olan ilgisinde son dönemde çok ciddi bir hareketlilik olduğunun altını çizen DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, dikkat çeken bir öneride bulundu. Yılmaz "Bugün, oturum izni için gereken yatırım tutarını 100 bin dolara çeksek, yabancıya oturum iznini de noterde versek, ülkemize çok ciddi bir ihracat geliri ve katma değer oluştururuz" ifadelerini kullandı. Ziya Yılmaz, ABD ve Avrupa ülkelerine göre Türkiye'nin yabancıya konut satışında daha kat etmesi gereken mesafeler olduğunu belirterek, "Türkiye'de geçen yıl 1,4 milyon konut satışı gerçekleşti. Bunun sadece 22 binini yabancıya satabildik. Yani her 65 konuttan sadece birinin satışı yabancılara yapıldı. Elde ettiğimiz gelir ise 4.6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu tablo gösteriyor ki Türkiye daha rekabetçi olmak zorunda ve bir an önce gerekli düzenlemeleri hayata geçirmeliyiz" dedi. Son dönemde maliyetlerde yaşanan artışların fiyatlara yansıtılmadığını, dövizdeki yükselişle birlikte de konut alımı için çok uygun bir ortam oluştuğunu vurgulayan Ziya Yılmaz şöyle devam etti: İnşaat maliyetleri iki yılda yaklaşık yüzde 45 civarında arttı fakat konut üreticileri bunları maliyetlerine yansıtmadı. Yeni yapılacak projelerde ise zam kaçınılmaz. Tüm bunlara bakıldığında Cumhuriyet tarihinin konut almak için en uygun dönemini yaşıyoruz. Özellikle döviz bozduranlar için.

EMLAK BANKASI SEKTÖRE İVME GETİRİR

Emlak Bankası'nın yeniden açılacak olmasının önemine dikkat çeken Yılmaz "Bu konunun yıllardır altını çiziyorum. Dünyada konut üreten her ülkenin, özellikle gelişmekte olan her ülkenin sektörle ilgili 2-3 bankası bulunuyor. Bizde maalesef sektörü çok iyi bilen, bizimle birlikte hareket eden bir bankamız yok. Bu nedenle Emlak Bank'ın kurulması sektöre ivme getirecektir"dedi.

  • BASINDA BİZ
  • 13.08.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı