TR
HAZİRAN 2017

RİVA’YA 1 MİLYARLIK TEKLİF

TAKVİM / 09.06.2017 Galatasaray Spor Kulübü’nün İstanbul Riva arsası dün Emlak Konut GYO öncülüğünde ihaleye çıktı. Hasılat paylaşım modeliyle yapılacak projeye yoğun ilgi vardı.

Arsa için ilk oturumda 9 şirket ve ortaklık kapalı zarf ile teklif sundu. 15 Haziran’da yapılacak ikinci oturumda açık arttırma olacağı için fiyatların yükselmesi bekleniyor. İlk oturumda en yüksek teklif DAP Yapı şirketi Eltes İnşaat’tan geldi. Şirket, satış geliri için 1 milyar lira, şirket payı olarak da yüzde 10’a denk gelen 100 milyon lira önerdi. İkinci yüksek teklif ise satış geliri için 400 milyon lira, şirket payı için de yüzde 25 veren Fema İnşaat-KLV İnşaat İş Ortaklığı’ndan geldi. Galatasaray’ın sponsoru Timur Gayrimenkul, Makro İnşaat ile katıldığı ihalede satış geliri için 100 milyon, şirket payı için de 20 milyon önerdi. Teknik Yapı ve Fuzul Yapı-İstanbul Teknik- Gökkar Madencilik de 100 milyon satış geliri ve yüzde 20 şirket payı önerdi. Dağ Mimarlık satış geliri için 200 milyon derken, Ege Yapı- Çalışkan İş Ortaklığı 300 milyon, Yılmaz İnşaat 200 milyon, Nuhoğlu İnşaat ise 262.5 milyon teklif etti. İhaledeki arsa bedelinin yüzde 80’i Galatasaray’ın, yüzde 20’si de Emlak Konut GYO’nun olacak. Riva arazisi yaklaşık 870 bin metrekaresi konut alanı, 206 bin metrekaresi özel orman alanı, 8 bin 400 metrekaresi ilkokul özel alanı, 72 bin 500 metrekaresi park alanı olmak üzere toplamda 1 milyon 157 bin metrekareden oluşuyor.

Riva arsasının değeri 388.7 milyon lira olarak açıklanmıştı. Kulübün henüz ihale tarihi açıklanmayan Florya’daki arsanın değeri de yaklaşık 120 milyon lira olarak belirlenmişti. İki arsanın değeri 508.7 milyon lirayı buluyor. Başkan Özbek bu rakamın ekspertiz değeri olduğunu ihaleler ile orta vadede 1.5 milyar lira gelir beklediklerini açıklamıştı.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, ilk oturumda mali ve teknik yeterliliklere baktıklarını, rakamların 15 Haziran’da yapılacak ikinci oturumda netleşeceğini söyledi. Kurum proje için bu yıl ruhsat işlerini tamamlayıp, 2018 başında kazmayı vurmayı planladıklarını dile getirdi. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek de ihaleyi Kurum ile takip etti. Özbek, rekabetçi bir ortam oluştuğuna da dikkat çekerek, “Galatasaray büyük maddi sıkıntı yaşıyor diye bir algı yaratıldı. Bizim bankalara ve finans kuruluşlarına borcumuz 173 milyon dolar. Riva projesi ile borçları da kapatacağız. Diğer kulüpler de borçlarını ve karşısındaki projelerini açıklasın durumu daha net görelim” dedi.

  • BASINDA BİZ
  • 09.06.2017
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı