TR
AĞUSTOS 2021

YEŞİLE KOMŞU KONUT DEĞER KAZANIYOR

MİLLİYET / 18.08.2021

Pandemiyle birlikte, park ve koru manzarasına sahip ya da yürüme mesafesinde geniş bir yeşil alanı bulunan gayrimenkul projelerine talep artışı sürüyor. Yapılan araştırmalar, bu konutlar için değer artışı potansiyelinin yarı yarıya daha fazla olduğunu gösteriyor.

Koronavirüs pandemisyle birlikte değişen tüketici alışkanlıkları, konut alımında da kendini gösterdi. Evde geçirilen süre artınca balkon, teras ve bahçe gibi alanların önemi daha net anlaşıldı, parklara yeşil alanlara komşu konutlar daha çok tercih edilir hale geldi. DAP Yapı, konut piyasasında yaşanan bu değişime ilişkin yaptığı açıklamada, çeşitli araştırmalardan da örnekler verdi. Şirketin paylaştığı bilgilere göre, bahçeli evlere talep yüzde 228, balkonlu evlere yüzde 100'e yakın ölçüde artmış durumda. Sadece İstanbul'da değil, dünyanın önemli metropollerinde de parka, koruya yakın konutların yatırımcının yeni gözdesi olduğu ifade ediliyor. Dünyanın önde gelen gayrimenkul danışmanlık firmalarından Knight Frank'in 'Living By Park 2020' raporuna göre, gayrimenkul yatırımcılarının lüksten beklentilerinin dünyanın her yerinde değiştiğine dikkat çekiliyor. Açıklamada, yeni lüks kriterlerinde orman ve koru kavramının öne çıktığı belirtilirken, şu bilgilere yer verildi: "Gerek Knight Frank 2020 The Wealth Report, gerekse Dünya Şehirleri Kültür Forumu'na (World Cities Culture Forum) göre yeşil alana, parklara ve koruya komşu olan konutlarda fiyat artış potansiyeli kentteki diğer konutlara göre yüzde 47 daha fazla. Bu artış potansiyelinin İstanbul'da ise yüzde 200'ü aştığı tahmin ediliyor."

 “Yeni lüks' için 5 kriter “

Değişen bu beklentileri analiz ederek 'Nişantaşı Koru' projesini hayata geçiren DAP Yapı, projede satışlara devam ediyor. Lokasyon olarak Amerikan Hastanesi ile Ihlamur Kasrı arasında konumlanan proje için 'yeni lüks' kavramını tanımlamak için oluşturulan 5 kriter şu şekilde sıralanıyor:

1.Şehrin merkezinde dünyaca ünlü ve köklü bir semtte yer alması: Nişantaşı Koru projesi, İstanbul'un merkezinde, dünyanın en köklü ve prestijli semtlerinden Nişantaşı'nda yer alıyor. Uluslararası gayrimenkul firması Cushman&Wakefield'in 65 ülkenin 330 alışveriş caddesini sıraladığı araştırmada ilk 10'da yer alan Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi, San Francisco'daki Union Square ve New York'taki 5. Cadde'yle aynı kategoride yer alıyor.

2.Eşine az rastlanır ve sınırlı sayıda bir yapıya sahip olması: Nişantaşı Koru, 25 dönüm arazi üzerinde koruya komşu sadece 160 konut bulunuyor.

3.Lüks tekne mantığıyla tasarlanmış, kişiye özel konut seçenekleri: Proje, yüksek tavanlar, geniş teras ve bahçeler, geniş salonlar, geniş ve konforlu odalar ve mutfaklar ile tasarlandı. Bahçe villa ve teras villa konsepti ile daire büyüklüğünde teraslara yer verilirken, teraslarda havuzlar da yer alıyor.

4.Miras gibi babadan oğula geçecek, bulunduğu şehre değer katacak kıymetli bir sanat eseri niteliği taşıyor.

5.'Sağlıklı ev' kriterleri: DAP Yapı, pandemi süreciyle birlikte, Çekmeköy'de 58 bin 300 ve Nişantaşı'nda 18 bin kişiden görüş alarak 'Sağlıklı Ev' konseptini geliştirdi. Sağlıklı Ev konseptinin ilkini, Çekmeköy Ormanköy projesiyle hayata geçiren DAP Yapı, aynı konsepti şimdi Nişantaşı'na taşıdı. 

“Talep artarak devam edecek”

Mimarisi ve tasarımı ile yıllar boyunca değer kazanacak bir proje geliştirdiklerini belirten DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Lüksün ötesinde bir yaşam hayal eden insanlar, her zaman park, yeşil alanlar ve koruya komşu konumda bulunan gayrimenkulleri hem yaşamak hem de nadir bulunan bir daire olduğu için yatırım yapmak için tercih etmişlerdir. Bu nedenle dünyanın hemen hemen her yerinde park ve koruya komşu daireler her zaman mücevher gibi az bulunan kıymetli yatırım ürünleri olmuştur. Pandeminin etkisi ile uzun süre evlerde karantina dönemi geçiren kitleler, artık hayatlarının kıymetini çok daha iyi biliyor. Londra ve New York gibi yıllık konut fiyat artışlarının yüzde 5 yükseldiği dönemler bile yabancı ekonomistler tarafından 'sert fiyat artışı' şeklinde yorumlanıyor. New York’ta park ve koruya komşu dairelere ilgi yüzde 63 oranında artış gösterirken Londra'da bu oran yüzde 75'e kadar artış gösteriyor, İstanbul’da ise bu artışın bazı bölgelerde yüzde 200'ü aştığı tahmin ediliyor" diye konuştu.

“Kıymetli bir eser”

DAP Yapı olarak bu ihtiyacı gördüklerini ve yıllar boyunca değerini koruyacak bir eser geliştirdiklerini vurgulayan Ziya Yılmaz, "DAP Yapı'nın yenilikçi vizyonuyla Emlak Konut güvencesinin birleşimi olan bu proje; iki kıtayı birbirine bağlayan dünya başkenti İstanbul’umuzun gözbebeği Nişantaşı'nda, 50 yıl sonra bile değerine değer katacak mücevher kadar kıymetli bir eser olacak" dedi.

  • BASINDA BİZ
  • 18.08.2021
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı